Kubilas, pirmiausia, daugumai asocijuojasi su linksma draugų kompanija ir pramogomis, tačiau jo poveikis sveikatai yra kita ne mažiau svarbi ir reikšminga dalis, apie kurią retas žino daugiau ar bent jau domisi.
Kubilas, kai kada dar vadinamas džiakuzi, dažniausiai giriamas kaip gera atpalaidavimo priemonė, kuri padeda pašalinti įtampą, stresą, teigiamai veikia sąnarius, nuramina skaudančius raumenis, tinka žmonėms, kurie serga širdies ligomis. Vanduo puikiai nuplauna nuovargį, neigiamas emocijas, o kubile esančios vandens srovės gerai masažuoja, todėl padeda kūnui atsigauti po aktyvios dienos ar sporto. Tačiau net tie, kuriuos domina sveikas gyvenimo būdas, dažnai neturi daugiau žinių apie tai, kaip mūsų kūną veikia karštas vanduo kubile, ypač kai jame praleidžiama daugiau laiko.
Karšto vandens poveikiui ištirti – eksperimentai su savanoriais
Anglijoje, Loughborougo universitete, dr. Steve Faulkner atliko eksperimentą su 10 vyrų, kur tyrė karšto vandens poveikį sveikatai. Savanoriai valandą turėjo gulėti vonioje, kurioje vanduo buvo įkaitintas iki 40 C. Tyrimo metu vyrai dėvėjo specialias kaukes, kurios iš oro nustatė sudegintų kalorijų skaičių, taip pat nuolat buvo stebima vyrų kūno temperatūra, o monitorius matavo cukraus kiekį kraujyje.
Kitą eksperimento dieną savanoriai valandą laiko važinėjosi dviračiu, o visa tą laiką buvo stebimi tie patys anksčiau minėti rodikliai.
Karštas vanduo veikia cukraus kiekį kraujyje
Paaiškėjo, kad tiek valandą važiuojant dviračiu, tiek gulint karštame vandenyje, kūno temperatura pakilo 1 laipsniu. Dr. S. Faulkner pastebėjo, kad, žmogui esant aukštoje temperatūroje, kūne gaminami taip vadinami karščio šoko baltymai, kurie padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Daktaras padarė išvadą, jog tiek minant dviratį, tiek valandą gulint karštame vandenyje dėl karščio dalis cukraus iš kraujotakos patenka į raumenų ląsteles, o čia medžiagos kur gali būti kaupiamos ar išnaudojamos kaip energija.
Ramus mirkimas karštame vandenyje veikia ir gliukozės koncentraciją. Kubilas ir jo karštas vanduo gali sumažinti gliukozės koncentraciją net 10 proc. daugiau nei tai atsitinka važiuojant dviračiu. Turint galvoje, kad aukšta gliukozės koncentracija gali sukelti riziką susirgti diabeto ar medžiagų apykaitos ligomis, panašu, jog įprastos pramogos kubile taps daug didesnės vertės dalyku, o sveikas gyvenimo būdas turės naujų pasekėjų.
Norite sulieknėti – sėdėkite kubile
Kad sveikata yra susijusi su karštu vandeniu, parodo ir kita eksperimento metu gauta išvada. Paaiškėjo, jog, praleidus valandą karštoje karštoje vonioje, savanoriai sudegino 126 kalorijas, kas atitinka 25-30 min. ėjimą pėsčiomis ar darbą sode. Vadinasi, kubilas puikiai tinka žmonėms, kurie negali užsiimti aktyvia sporto veikla, tačiau rūpinasi savo svoriu ir sveikata. Galbūt kai kam kalorijos pradės tirpti vien nuo minties, kad svoris po truputį mažėja patogiai sėdint karštame vandenyje. Akivaizdu, kad sveikas gyvenimo būdas ne visada reikalauja drastiškų išsižadėjimų ir gali būti labai malonus.
Tyrimai nustatė, kad karšto vandens poveikis yra ilgalaikis
Šis dr. S. Faulkner atliktas eksperimentas ištyrė ir trumpalaikį karšto vandens poveikį mūsų organizmui. Tačiau jei dažnai būnate karštame kubile, ar tai gali turėti ilgalaikę naudą sveikatai? O gal sveikas gyvenimo būdas kubilo pagalba yra gerokai perdėtas teiginys?
Į pagalbą vėl buvo pasitelkti eksperimentai. 1999 m. atliktas tyrimas su žmonėmis, sirgusiais antrojo tipo diabetu. 3 savaites trukusio tyrimo metu dalyviai turėjo kaitintis karštame vandens kubile 30 minučių per dieną, šešias dienas per savaitę. Per šį laikotarpį tyrimo dalyvių cukraus kiekio kraujyje vidutiniškai sumažėjo daugiau nei 10 %. Tai dar vienas įrodymas, kad kubilas ir jo karštas vanduo yra vienas iš būdų, kai gali būti pagerinta žmogaus sveikata.
2016 m. atliktas kitas tyrimas, trukęs 8 savaites. Jo metu 20 jaunų sveikų žmonių turėjo pakartotinai gulėti karštoje vonioje. Nustatyta, jog tai žymiai pagerino tyrime dalyvavusių žmonių širdies darbą. Tai ir vėl yra gera žinia vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat tiems, kurie serga rimtomis ligomis ir neretai baiminasi, kokias pasekmes jų sveikatai gali padaryti sėdėjimas džiakuzi. Žinoma, prieš išbandant šią pramogą, visada rekomenduojama pasitarti su savo gydytoju, nes kiekvieno žmogaus situacija yra individuali, tačiau minėti tyrimai nuramins greitai įsibaiminančius ar kubilo nauda sveikatai abejojančius žmones.
Prakaitavimas kubile – irgi į sveikatą
Prakaitavimas yra seniai žinomas kaip vienas iš sveikatos gerinimo būdų. Dr. Andrew Weil iš JAV nagrinėjo taip vadinamą prakaituojantį maudymąsi. Jis teigia, jog prakaitavimas sausame ar drėgname karštyje gali būti naudingas žmonėms, sergantiems astma ar kvėpavimo takų infekcijomis, norint pagerinti savijautą po persivalgymo. Prakaitavimas išvalo kūną nuo nepageidaujamų susikaupusių medžiagų, įskaitant vaistus bei toksinus, o tai palengvina kepenų ir inkstų darbą. Tiesa, tokį maudymąsi ar kaitinimąsi reikia riboti iki 20 min., o prieš jį gerti daug vandens.
Taigi akivaizdu, kad tiems, kuriems rūpi sveikata ir sveikas gyvenimo būdas, kubilas gali tapti vienu iš sveikatos gerinimo būdų. O kai jis dar ir malonus – tuomet rūpintis savo kūnu bus daug lengviau.
Domina kubilo nuoma ir kubilo nuomos kaina? Spauskite ant Kainos ir pristatymas.