Ką privalu žinoti apie karšto vandens lauko kubilus?


Tikriausiai pastebėjote,  jog karšto vandens kubilo idėja yra gimusi užsienyje. Bet šiandienai tai tapo praktiškai visų kaimo turizmo sodybų siūlomų paslaugų. Ir ne tik jų – kubilai statomi ir privačiose sodybose, namų kiemuose, nuomojami vakarėliams. Kubilai domina ir jus? Pasidomėmėkie, ką reikėtų žinoti apie kubilus, kad galėtumėte išsirinkti sau tinkamiausią.

Kubilų rūšys yra šios:

  • -mediniai kubilai.
  • -polipropileno (plastikiniai) mediena dekoruoti kubilai
  • -stiklo audinio pluošto mediena dekoruoti kubilai
  • -nerūdijančio plieno mediena dekoruoti kubilai.

Mediniai kubilai

Mediniai kubilai gali būti pagaminami iš bet kokios medienos, tačiau dažniausiai pasitaikantys yra  iš spygliuočio tipo medienos. Pigiausi savo kategorijoje – eglės mediena, nes jį, kaip žaliava yra pigi ir pakankamai lengvai apdirbama stalių. Antrieji pagal kainą sakyčiau yra maumedžio kubilai. Šie kubilai pasižymi ilgaamžiškumu dėl medienos struktūros ir savybių. Įvardinčiau medį maumedį, kaip atsparų drėgmei ir ilgiau išlaikantį savo natūralią spalvą. Maumedis, retokas medis Lietuvoje, tad naudojama atvežtinė produkcija, kuri dažniausiai keliauja iš Rusijos.  Būna ir pušinių kubilų ar pagamintų iš brangaus raudonojo kedro kubilų. Raudonasis kedras – tai jau prabangus medinis kubilas, prabangus tuo, kad retas medis ir kaitinantis šiame kubile, jis išskiria savo specifinį kvapą, artima spygliuočio sakų kvapui. Vieniems jis malonus, kitiems nelabai.

Rečiau, tačiau galima gaminti kubilą ir iš lapuočio medienos –  brangių ąžuolinių, taip pat uosinių, alksninių kubilų. Kaip ir minėjau ankščiau, galima gaminti iš bet kokios medienos, svarbu kad ji būtų tinkamos rūšies ir kokybės. O kuo aukštesnė kokybė – tuo brangesnė ir žaliava. Rinka siūlo kubilų ir iš termiškai apdorotos medienos, kurios  įvairovė taip pat gali skirtis.

termiskai apdoroti kubilai

O kas tai yra? Termomediena yra karščiu (180-215°C) ir garais apdorota mediena. Terminis apdorojimas negrįžtamai paveikia jos savybes. Ji tampa patvaria, pagerėja matmenų stabilumas ir termoizoliacija. Pakitusi mediena nesitraukia ir nesikraipo, ilgiau išlaiko naujumo įspūdį. Tad taip apdorojant medieną, uždeginamos medienos poros – medis išlaiko savitą tekstūrą ir tampa ženkliai atsparesnis drėgmei bei bakterijoms. Nebereikia impregnuoti, nepūva ir laiko ilgaamžiškiau. Žinoma, toks pasirinkimas atitinkamai daugiau ir kainuoja.

Medinius kubilus naudojantys žmonės pastebi vieną esminį trūkumą – iš paprastos medienos pagaminti kubilai reikalauja nemažai priežiūros. Pirmiausia medis reaguoja su vandeniu, o ši reakcija greitai pasireiškia medienos patamsėjimu, paskui grybelio atsiradimo tikimybe ir galiausiai puvimu. Antra dažniausiai įvardinama priežastis trūkumui – naują / nenaudotą kubilą reikia kelias dienas brinkinti, kad jis nepraleistų vandens. Taip nutinka dėl to, jog mediena turi tendencija garinti iš savęs drėgmę ir kai medis nėra apsemtas vandeniu, jis tiesiog džiūdamas susitraukia ir atsiranda nesandarūs tarpai tarp lentų. Ir visgi šiltuoju metų laiku, tam, kad medis neišdžiūtų, kubilą reikia laikyti pripildytą vandens. Ilgai stovinčiame vandenyje prasideda naturalūs gamtos procesai, dumbliai, bakterijos ir t.t.

Vis dėl to mediniai kubilai turi savo pirkėją. Tai lemia sudėtingai nukonkuruojami kriterijai – natūralumo ir ekologijos paieškos. Žmonės, perkantys medinius kubilus dažniausiai renkasi vertindami medienos natūralumą. Taip pat, juos renkasi tie, kuriems patinka natūralaus medžio kvapas. Dažnas juokauja sakydamas, kad galite išsinešti plastikinę talpą į lauką, prisišildyti vandens ir ten maudytis, tačiau tai nebus tas pats pojūtis kaip maudytis mediniame kubile. Bet plastikiniai kubilai yra praktiškesni naudojimo atžvilgiu, ilgaamžiškesni, lengviau valomi. Apie juos skaitykite toliau.

Plastikiniai kubilai

Medinio kubilo alternatyva – plastikinis kubilas, iš išorės apdirbtas mediena. Tai praktiškas pasirinkimas – lyginant su mediniais kubilais. Plastikinis kubilas reikalauja ženkliai mažiau priežiūros. Kubilą galima išleisti ir palikti tuščią bet kurį laikotarpį. Plastikas yra atsparus puvimui, grybeliui, pastoviai išlaiko ta pačia spalvą. Įprastai tokie kubilai būna brangesni už medinius. Tiesa, šis lyginimas priklauso nuo kubilo medienos tipo.

Kubilas iš propileno (dugne matosi suliejimo linija)

propileno kubilai

Gaminant plastikinius kubilus, stengiamasi išlaikyti standartinių kubilų išvaizdą, bet pasitaiko ir visokiausių formų. Rinkoje yra siūlomi dviejų tipų plastikiniai kubilai. Pirmasis, gaminamas  Plastikas lengviau valosi, ant kubilo sienelių nusėda mažiau bakterijų, jis atsparesnis ultravioletiniams saulės spinduliams. Tokio kubilo trūkumu galėtų būti tik jausena maudantis. Jausena, odos sąlyčio su plastikiniu paviršiumi. Tai gali būti mažiau malonus potyris, tai priklauso nuo individualių pomėgių, supratimų ir patirimų. Taip pat jei maudėtės vakare, o paskui kubilą uždengėte dangčiu, rytą mediniame kubile rasite šiek tiek šiltesnį vandenį. Šiek tiek pakūrus, juo vėl galima naudotis. Plastikinis kubilas paprastai šiek tiek greičiau atvėsta, tačiau tai sąlygoja oro temperatūra, vėjuotumas, metų laikas“, – teigia mediniais gaminiais prekiaujančios įmonės „Raska Wood“ vadovas Giedrius Merkevičius.

Stiklo audinio kubilas

Iš išorės tiek medinių, tiek plastikinių kubilų priežiūra yra identiška. Plastikinių kubilų priežiūra iš vidaus yra žymiai paprastesnė. „Išsimaudėte, išleidote vandenį ir pamiršote iki kito karto. Vėliau, norėdami maudytis, praskalavote kubilą ir pilate vėl. Iš patirties labiau siūlyčiau tik išleidus išplauti kubilą, nes jei paliksite, nešvarumai prikibs prie plastiko ir vėliau bus sudėtingiau juos plauti. O mediniame kubile karštuoju metų laiku, turi būti vandens, kitaip jis perdžiūva, tuomet vėl reikia brinkinti. Vasarą pastoviai laikant vandenį mediniame kubile, per kokią savaitę jis  jau pradeda rūgti. Rūgimas, puvimas, bakterijos ardo ir medieną. Galima naudoti ir chemiją baseinams valyti, tačiau vėlgi, jeigu perki medinį kubilą, tai su ekologija šiek tiek prasilenkia baseinų chemija.

Nerūdyjančio plieno kubilai

Panašiomis savybėmis kaip ir plastikiniai kubilai pasižymi ir nerūdyjančio plieno kubilai. Jų išorė „apsiūta“ medinėmis lentomis, o vidus yra išlankstytas iš nerūdijančio plieno. Šie kubilai yra itin ilgaamžiški, juos lengva valyti ir prižiūrėti. Bet šių kubilų kaina yra santykinai didelė dėl nerūdijančio plieno žaliavos. Kaip žinia plienas irgi gal gali būti skirtingos kokybės parametrų, kuris ir įtakoja kubilo kainą.

nerudijancio plieno kubilainerūdijančio plieno kubilai

Kas dar įtakoja kubilo pasirinkimą, jo kainą ir lengvesnį naudojimą?

Dydis. Kiek žmonių talpina vienas ar kitas kubilas. Kubilai dažniausiai yra apskritimo formos ir matuojami skersmeniu. Medinius kubilus stalius gali pagaminti ir mažus, vos keliems žmonėms, tačiau plastikinius ir nerūdijančio plieno kubilus gamina didesnių išmatavimų. Jų dydžiai prasideda nuo 160 cm ir standartiškai iki 220 cm. Stiklo audinio kubilą galima pagaminti bet kokio dydžio, ir  net užkasti į žemę. Dažnas pirkėjų ir nuomotojų klausimas: Kiek žmonių gali tilpti kubile??? Ir atsakymas čia jau priklauso nuo pardavėjo. Nes kiekvieno žmogaus kūno sudėjimas yra skirtingas. Tad sunku yra nustatyti vidutinio sudėjimo asmenis tūrį, kad sėdint kubile nereikėtų sėdėti susispaudus, jausti diskomfortą ar kitus nepatogumus. Asmeniškai mano požiūriu į 200 cm skersmens kubilą su išorine krosnele laisvai susėda 6 vyrai, o moterų tilps apie 8-ias. Kubilo dydžius jau pirkėjai renkasi individualiai nuo šeimos skaičiaus, nuo vietos, kur statys kubilą, kainos.

Kubilo šildymas. Kubile vanduo kaitinamas nuo 38 laipsnių iki maždaug 48 laipsnių. Vandens temperatūra yra individualus pasirinkimas. Kaip pavyzdžiui 38-i laipsniai, tai „varlynas“ vaikams, galima judėti, pliuškentis. Prie tokios temperatūros reikia iglai sėdėti vandenyje, kol įšilsite. Ir esant tokiai temperatūrai didelė tikimybė susirgti kol įlipate į vandenį, išlipate. Prie 48-ių laipsnių jau oda gali nudegti. Būkite atsargūs, nes 1-o laipsnio pokytis vandenyje stipriai jaučiamas sėdint visu kūnu. Manau parašysiu kitą straipsnį apie kubilo temperatūrą. :))) Tad grįžtam. Šildymo krosnelė gali būti įmontuota pačiame kubile (vidinė), taip pat gali būti išorėje(išorinė), esanti šalia kubilo. Pasirinkimas, kai krosnelė įtaisoma kubile – pigesnis, tačiau krosnelė užimą vietą, kurią būtų galima išnaudoti žmogui. Išorinė krosnelė neužima vietos kubile, bet yra sujungta su kubilo žarnomis, kuriomis vyksta vandens cirkuliacija. Cirkuliacija grindžiama fizikos principais, kad šiltas vanduo kyla į viršų. Pasirinkimuose yra skirtingų krosnelių. Bet ar tai stipriai įtakoja kubilo greitą šildymą, sunku atsakyti. Reikalingas tyrimas 🙂

Krosnelės gali būti dvejopos – nerūdijančio plieno arba metalo. Juodo metalo yra pigesnės kainos atžvilgiu, bet nebūtinai prastesnės. Vidinė krosnelė vienareikšmiškai tik iš nerūdijančio plieno. Nes metalas po sąlyčio su vandeniu, pradės rūdyti ir daug greičiau prakiurs. Metalo pasirinkimas galimas manyčiau tik išorinei krosnelei. Kūrenant daugiausia naudojamas kietasis kuras – malkos arba briketai.  Kubilo vandens įkaitinimo laikas priklauso nuo daug kriterijų. Tokių kaip naudojamos krosnelės t. y., vidinės arba išorinės, malkos sausos / šlapios. pradinė vandens temperatūra. Žiema ji bus artima 0-iui, o vasara apie 15-ika laipsnių. Taip pat priklauso kaip kubilas sulaiko šilumą, ar naudojamas dangtis. Bet šis laikas gali skirtis nuo 3 iki 8 valandų. Egzistuoja galimybė, kai kubilą galima prišildyti dujomis ar elektra, tačiau tokie būdai santikinai brangūs, reikalauja specialios įrangos, jos administravimo.

Pastatymo vieta kubilui. Vietos pasirinkimui griežtų kriterijų tikrai nėra, bet, reikia atkreipti dėmesį į keletą aspektų. Nerekomenduočiau kubilo statyti po medžiais, nes taip prikrenta lapų, spyglių ar kitų pašalinių objektų. Ypač skaudi problema, jei neturite kubilo dangčio. Kubilą derėtu statyti toliau nuo pastatų, nes kūrenant krosnį, kartais iš kamino išlekia kibirkštys. Kurios nėra pats maloniausias draugas degiems paviršiams. Įprastai nerekomenduoju kubilo statyti saulės atokaitoje, nes saulė ir vėjas greičiau išdžiovina medieną. Taip pat pastebėjimas dėl vandens pripildymo ir jo išleidimo. Kubilas geriau stovėtų arčiau vandens krano, kad greičiau tiesiog prisipildytų. Ir atsižvelkite į tai, kad išsimaudę, kai išleisite kubilą, galima sakyti vienu metu išpilsite apie 2500 litrų vandens. Ar spės Jūsų gruntas tiek sugerti, ar visgi reikia apmastyti apie vandens nuleidimą.

SVARBIAUSIA: Kad ir kokią vietą pasirinksite statyti savo kubilą, svarbiausia patį kubilą kilstelėti nuo pagrindo apie 10 cm, kad kubilo dugnas vėdintusi. Taip užkirsite kelia grybeliui ir puviniui.

Tikiuosi padėjau bent šiek tiek susidaryti platesnį vaizdą apie kubilus. Jei turėsite klausimų, pastebėjimų, kritikos, kreipkitės. Visus išklausysiu  :)))

Nuoširdžiai

kubilaskieme.lt