8 medinio kubilo naudojimo patarimai


lauko kubilaiAtsipalaidavimas kubile yra pramoga visais metų laikais, bet didžiausią malonumą jis teikia šaltuojų metų laiku, kai ant namų stogų pilna sniego. Neapsakomas jausmas sėdėti karštame kubile ir maloniai jausti krentančių snaigių kirbenimą viršugalvyje. Jei ir jūs, susižavėjęs tokia perspektyva, sumanėte kubilą įsigyti, pastebėsite, kad jie gaminami ne vien iš medienos. Asmeniškai turėjau medinį kubilą, bet šiai dienai jį pakeičiau stiklo audinio pluošto kubilu.

Būsiu atviras – medinis kubilas, reikalauja daugiau priežiūros nei jo pakaitalai iš modernesnių medžiagų, polipropileno ar stiklo audinio pluošto. Mediniai kubilai turi du nepakeičiamus dalykus – natūralumas ir tradicijos. Visada maloniau prisiliesti prie medžio nei prie plastiko, medis spinduliuoja savita šiluma ir jaukumu. Taip pogi, mūsų proseneliai tikrai gamino gerus medinius kubilus, ilgaamžius. Bet deja, labai mažai išliko puikių stalių, kurie mylėtų ir mokėtų elgtis su medžiu. Tad visgi jei turite medini kubilą, papasakosiu kaip juom rūpintis.

1. Išbrinkinimas. Naujai įsigytą ar vasaros sezonu nenaudojamą medinį kubilą reikia išbrinkinti. Brinkinimas padės medienos poroms prisigerti drėgmės ir neleis pro šonus lašėti vandeniui. Naujas kubilas iš tiesų turi būti šiek tiek nesandarus.Nes jis buvo pagamintas iš sausos medienos ir gamintojas nepylė vandens į jį. Plastikiniai ar nerūdijančio plieno kubilai nesusiduria su tokia problema, nes jie pagaminti iš vientisos masės arba suvirinami per siūles.  Brinkinimas gana paprastas, bet nuostolingas vandens skaitliukų atžvilgiu. Tiesiog pilate į medinį kubilą vandens tol kol iš jo nesisunkia vanduo. Užtrukt gali iki 5 dienų net. PATARIMAS: Jei pilant vandenį pašildysite vandenį (užkursite krosnį), kubilai išbrinks greičiau. Bet atsargiai, nekurkite krosnies, kol jos neapsėmė vanduo.

2. Impregnavimas. Impregnavimas bent iš dalies apsaugo medieną nuo neigiamo drėgmės poveikio iš išorinės pusės. Jei saugote ir mylite savo daiktus, tai reikėtų atlikti bent kartą per metus. Mediniai kubilai maloniau akiai žiūrisi kai yra impregnuoti aliejumi skirtu medžiui. Išlaiko savo medienos tekstūrą. Aliejaus spalvą parduotuvėse galite pasirinkti jau individualiai. Manoma, kad dalinis impregnantas gali veikti ir vandenyje ištirpinta jūros druska, bet aš labiau pasitikiu 21-uoju amžiumi. Vidų galima impregnuoti medžiagomis, kurios neleis patamsėti medžiui su laiku, kad geriau išlaikytų drėgmę savyje. Nes su laiku medinis kubilas, tiksliau medis turi tendencija – tamsėti.

3. Drėgmė. Kubilo mediena neturėtų perdžiūti. Bet, jeigu jau taip nutiko, tai nėra didelė problema – tiesiog suveržkite kubilo žiedus ir išbrinkite jį iš naujo. Patartina šiltuoju metų laiku kubilą laikyti pripiltą, o jeigu prireikė – išleisti. Išsiplauti jį, nes stovinčiame vandenyje, o ypač vasarą, labai greitai vyksta natūralus gamtos virsmai. Dumbliai, vandens žydėjimas ir panašiai. Atsižvelkite į tai, kad kubilo nėra tikslo prileisti iki pat viršaus, nes kad įlipę žmonės vandens lygį pakels ir vanduo išbėgs per kraštus). Reikėtų palikti bent 10 centimetrų neužpiltą vandens iki viršaus, žinoma, žiūrėkite pagal patogumą.

4. Žiema. Ankstesnis patarimas galioja šiltuoju metų laiku. Nors kubilą naudojate ir žiemą (manau, kad tai ir yra jo naudojimo laikas), geriau vandens jame nepalikti. Nes šiltas vanduo atvės, o paskui pradės šalti ir ledėti. O kaip žinia – šalantis vanduo plečiasi tai yra pakankamai rizikos pažeisti ar netgi sulaužyti medinį kubilą. Gera žinia ta, kad žiemą pakanka drėgmės iš aplinkos, todėl dažnai pavasariop nereikia daryti nieko papildomai. Jei visgi ir išsausėjo kubilas, išbrinkinkite jį ir vėl naudokite.

5. Uždengimas. Atrodo elementaru, tačiau kubilą, kurio nenaudojate, geriausia yra uždengti. Tai daroma dėl lapų, gyvūnų patekimo į vandenį, o jeigu turite mažų vaikų, dėl jų saugumo. Gamintojų kubilai parduodami jau su dangčiu. Jei pirkote be dangčio, galite jį arba pasigaminti ar naudoti plėveles (tentą) – jos bent jau apsaugos nuo šiukšlių. PATARIMAS: Kubilo dangtis visada geriausias yra medinis. Bent jau man pasiteisinęs labiausiai. Nes su dangčiu pagamintu iš tento, gaunasi kaip dubuo. Kai lyja ir prilyja į jį, ir ištempia, taip drasko patį dangtį ir jį ištampo. O plastikiniai dangčiai pavojingi tuom, kad jie yra lengvi ir stipresniam vėjo gūsiui, gali jį nunešti ir sulaužyti.

6. Vandens keitimas ir valymas. Kaip jau supratote manau, kubilo medienai daug naudingiau, jeigu jame nuolatos bus vandens. Kadangi dažnai keisti vandenį yra nelabai ekonomiška, nebent labiau vertinate gyvenimą be chemijos, patariama vandenį valyti. Tam skirtos įvairios cheminės dezinfekcinės priemonės nuo bakterijų bei dumblių bei priemonės vandens skaidrinimui. Praktiškai tos pačios priemonės naudojamos ir lauko baseinuose. Apie vandens valymą esu aprašęs:http://kubilaskieme.lt/2016/09/02/ar-visos-sodybos-tinkamai-rupinasi-kubilais/ Tai ne tik padės geriau apsaugoti medieną, tačiau ir jus pačius – natūralu, kad nešvariame vandenyje veisiasi daugiau bakterijų. Aktyviai naudojantis kubilu, vandenį reikia valyti reguliariai. Jeigu ilgą laiką pamiršote tai padaryti, tokiu atveju atliekama vadinamoji „šoko procedūra“. Jai naudojami produktai, sudėtyje turintys bromo, aktyvaus deguonies arba chloro. Bet aš iš tų žmonių, kuris labiau myli naturalumą ir gamtą. Aš geriau dažniau pasikeičiu vandenį ir neduodu galimybės atsidurti agresyviai chemijai ant mano odos. Bet čia jau kiekvieno pasirinkimas.

kubilas

 7. Higieninė švara. Prieš maudynes kubile patartina būti nusiprausus po dušu – juk jeigu į kubilą sulips 6 žmonės, turintys tikslą jame nusiplauti purvą, greitai jame būti smagu nebus nei vienam. Pagal savo praktiką galiu pasakyti, kad karštame kubile kaip ir karštoje pirtyje žmogaus organizmas šalinasi sena odą ir jos likučius, bei išskiria prakaita ir šlaką iš organizmo. Nusiprausdami po dušu prieš maudynes, sumažinsite purvo kiekį kubile, bet nuo jo vis vien neišvengsite.

8. Dugno hidroizoliacija. Kadangi mediniai kubilai labiausiai bijo pastovios drėgmės ir oro cirkuliacijos nebuvimo. Tai pastačius medinį kubilą ant žemės, jis labai greitai supus ir prakiurs dugnas. Todėl siūlau vien prieš pradedant naudoti, dar naują kubilą, jo dugną gruntuoti bituminiu gruntu ir kai statysite ant žemes pakelti ji bent 10-15 cm, kad vėjas galėtų ventiliuoti orą ir išgarinti drėgmę.

 

Tad reziumuojant svarbiausia mediniame kubile palaikyti drėgmę, nes vargsite su brinkinimais. Bet visgi jei norisi to medinio kubilo, tikrai neatkalbinėju. Šiai dienai aš turiu ir  du medinius ir stiklo audinio pluošto. Nuoširdžiai pasakius, medinių kubilų nebeatsimenu, kada bekūriau ir kada juose besimaudžiau, nes tiesiog vengiu to vargo, kai paskui reikia išplauti, brinkini ir net kūrenti. Šiandien geriau net jau užsikuriu savo nuomojamą stiklo audinio kubilą su išorine krosnele ir labai maloniai pasišildau kubile.

Jei turėsite daugiau klausimų ar pastebėjimų, skambinkite ar rašykite nurodytais kontaktais.

 

lauko kubilas